توضیحات کامل :

این نوشتار مبانی نظری و پیشینه تحقیق تیزهوشی قابل ویرایش با فرمت ورد doc بصورت جامع و کامل می باشد. در بخش اول (چارچوب) ادبیات نظری تیزهوشی تشریح می شود و در بخش دوم پیشینه نظری تحقیق تیزهوشی در پژوهش های داخلی و خارجی مورد بررسی قرار می گیرد. 

 

 

 

صدها سال است که افرادي داراي سهولت زياد و غير معمول در زمينه هاي هوش، ذکاوت و مهارت شناسايي شده اند. دامنه مواردي از اين قبيل از آن کساني که توانايي هايشان در حوزه هاي علم، فلسفه و هنر سير مي کند (مثل لئوناردو داوينچي) تا حوزه هاي خاصي از نبوغ مثل نبوغ موسيقي تجديد شده موزات  و بتهوون  و نبوغ علمي نيوتن، اينشتن و اين اواخر، فيزکدان استيون هاوکينز  متغير است. برخي از فرضيه پردازان (مثل گاردنر ) در مورد وجود ديگر حوزه هاي هوش و نبوغ مثل نبوغ جنبشي  (واين گرتسکي و تيگر وودز  ) استدلال هايي و ادعاهايي کرده اند. 

 


در هر صورت، ارزش و پذيرش اجتماعي چنين افراد با استعداد و توانا به طور قابل توجهي تغيير مي يابد و صعود و نزول مي کند(جردن ، 2005). قبل از تحقيقات ترمن  (1995) درر مورد تواناي هوش و ذکاوت، عموماً چنين باور مي شد که افراد داراي توان غير معمول و بالاي هوش و ذکاوت يا تحصيلي (مدرسه اي) افرادي عجيب و غريب هستند که محکوم به زندگي در انزوا يا حتي زحمت بيهوده هستند. 

 

 


تحقيقات ترمن در مورد توان هوش و ذکاوت شروع به نشان دادن اين امر کرد که چنين افرادي محکوم به بدبختي نيستند و آن ها درست شبيه، اگر نگوييم خيلي شبيه، افراد خوشحال و موفق و نرمال هستند. سه دهه بعد، مسابقه براي (تسخير) فضا شروع شد و روس ها به طور موفقيت آميزي اسپانيک  را در سال 1957 به فضا پرتاب کردند. اين سرآغاز عصر جديدي در تصديق، ترغيب و پرورش افراد با استعداد، داراي توان تحصيلي بالا خصوصاً توانايي عملي و رياضياتي بود(فيدلر، 1999).

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

فصل دوم چارچوب نظری و پیشینه پژوهش تیزهوشی

گفتار اول: تيزهوشي    7
چند تعريف از استعداد (تيزهوشي)    7
تاريخچه ي تيزهوشي و بااستعدادي    8
خصوصيات و ويژگي هاي مرتبط با افراد با استعداد    11
جدول (2-1) مقايسه دانش آموزان خوب و دانش آموزان با استعداد(زابوس،1989، صفحه 98)    12
تيز هوشي در اقليت هاي نژادي و دختران    14
تاب آوری (رزيلنسي) در تيزهوشان    14
تناقضات مربوط به ارائه آموزش خاص براي افراد با استعداد و تيزهوش    16
نظریه های جاري در مورد هوش، استعداد و برنامه ريزي آموزشي    22
اثر برنامه هاي مختلف بر دانش آموزان با استعداد    26
جدول (2-2) مزايا و معايب برنامه هاي مختلف براي افراد با استعداد(دلکورت و همکاران، 1994، صفحه 49)    30
گفتار دوم: پیشینه پژوهش    33
تحقیقات انجام شده در خارج از کشور    33
تحقيقات  انجام شده ی داخلي    36
منابع    47