توضیحات کامل :

دانلود پاورپوینت خلاصه کتاب و درس حسابداری صنعتی (1) تالیف دکتر محمد عرب مازار یزدی انتشارات دانشگاه پیام نور جهت رشته مدیریت در قالب 280 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

 


کاربردهای حسابداری بهای تمام شده


اطلاعات بدست آمده از سیستم «حسابداری بهای تمام شده» در دو زمینه «حسابداری مالی » و «حسابداری مدیریت » بکار گرفته می شود .

در حسابداری مالی برای تعیین «بهای تمام شده کالای فروش رفته » در صورت حساب سود و زیان و نیز بهای تمام شده « موجودیهای جنسی » در ترازنامه استفاده می شود .

 

 

در حسابداری مدیریت برای گزارش دهی به مدیریت جهت اخذ تصمیم ویژه و نیز ارزیابی عملکرد مدیران قسمت ها استفاده می شود .

بنابراین

  «حسابداری بهای تمام شده » اطلاعات پایه ای مورد استفاده دو بخـش « حسابداری مالی » و « حسابداری مدیریت » را تامین می نماید .

 

 

تفاوت بهای تمام شده ، هزینه و زیان : 

بهای تمام شده (cost) شامل منابع از دست رفته برای تحصیل کالا و خدماتی است که به منظور دستیابی به منافع اقتصادی تولید می شود . هنگامی که کالا فروخته شد و یا خدمات انجام شده بهای تمام شده تبدیل به هزینه expense (یعنی بهای تمام شده کالای فروش رفته ) می شود . آن دسته از اقلام بهای تمام شده که منافع آن تحقق نیافته است بصورت دارایی (موجودی کالا) در ترازنامه نشان داده می شود و آن دسته از اقلام بهای تمام شده که تحقق منافع اقتصادی آن بر اثر مسائل خاص منتفی شده است ، به زیان(loss) تبدیل شده است مثل زیان ناشی از فاسد شدن کالا .

 

 

 

فهرست :

مفاهیم حسابداری بهای تمام شده
روش های طبقه بندی مفاهیم بهای تمام شده
بهای تمام شده خدمات در موسسات خدماتی
بهای تمام شده کالا در موسسات بازرگانی
بهای تمام شده کالای تولیدی در موسسات تولیدی – روش ادواری
حسابداری مواد
حسابداری دستمزد
حسابداری سربار
هزینه یابی سفارشات
هزینه یابی مرحله ای
هزینه یابی مرحله ای ، کار در جریان ساخت
هزینه یابی مرحله ای ، روش میانگین
هزینه یابی مرحله ای ، روش اولین صادره از اولین وارده
هزینه یابی استاندارد