توضیحات کامل :

خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه و ادبیات نظری درباره مفاهیم مرتبط با حسابرسی و استقلال حسابرس با فرمت docx در قالب 33 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

موافقان تغییر حسابرس معتقدند در صورت تغییر اجباری حسابرس، حسابرسان درموقعیتی قرار می گیرند که قادر خواهند بود در مقابل خواسته ها و فشارهای مدیران مقاومت کرده و قضاوت بیطرفانه تری اعمال نمایند. حضور طولانی مدت حسابرس در کنار یک صاحبکار، باعث ایجاد تمایلاتی برای حفظ و رعایت نقطه-نظارات صاحبکار می شود،  وضعیتی که استقلال و بیطرفی او را مخدوش می کند (رجبی،1385،ص53-62). در مقابل مخالفان تغییر اجباری حسابرس معتقدند عوامل دیگری وجود دارد که حسابرسان را وادار به حفظ استقلال می کند. به عنوان مثال تلاشی که حسابرسان در جهت حفظ اعتبار و شهرت به کار می گیرند و یا ترس از احتمال طرح دعاوی حقوقی علیه آنها مکانیزم هایی هستند که مانع از رفتار نامناسب حسابرسان می-شود. آنها معتقد هستند حسابرسان با گذشت زمان شناخت بهتری از فعالیت های صاحبکار بدست آورده و تجربه بیشتری کسب می کنند و به این ترتیب توانایی شان در مورد مناسب بودن یا نبودن رویه های حسابداری و گزارشگری افزایش می یابد. بنابراین رابطه طولانی مدت حسابرس و صاحبکار می تواند کیفیت حسابرسی را بهبود بخشد(chen at al,2004).

 

 

 

به اعتقاد آنها تغییر حسابرس باعث خواهد شد اعتماد سرمایه گذاران به اتکاپذیری صورت های مالی کاهش یافته و از این رو اعتبار حسابرسی کاهش یابد. از طرف دیگر هزینه های حسابرسی، چه برای حسابرس و چه برای صاحبکار افزایش خواهد یافت.(Sinnett,2004) البته بحث محدود کردن دوره تصدی حسابرس شامل دو مقوله مجزا می باشد.یکی تغییر در سطح کادر حسابرسی به خصوص تغییر در رده شرکا و مدیران و دیگری تغییر در سطح موسسه حسابرسی است(Hamilton et al,2005). کشورهایی نظیر امریکا و انگلیس تنها به چرخش شرکای حسابرسی اکتفا کردند و کشورهایی مانند برزیل، کره ، هند و سنگاپور شرکت ها را ملزم به تغییر موسسات حسابرسی بعد از یک دوره معین نموده اند (li,2007).

 

 

 

فهرست مطالب

2-4) استقلال حسابرس

4-2-1) ابعادگوناگون استقلال حسابرس

2-5) دوره تصدی حسابرس

2-6) تخصص حسابرس در صنعت

2-7)  حق الزحمه حسابرسی

2-7-1) عوامل موثر برحق الزحمه حسابرسی

2-8) اندازه موسسه حسابرسی

2-9) درجه اهمیت صاحبکار

منابع